Blog

Samen groeien met de Maatschappij

Toen wij in 2012 onze Bizzogroep oprichtten hebben wij eerst gedefinieerd wat wij wilden ZIJN en daarna pas wat wij gingen DOEN. Eén van de belangrijkste pijlers onder ons bedrijf is het feit dat wij niet alleen bezig willen zijn met geld verdienen, maar dat wij iedereen die aan onze organisatie deelneemt de kans geven om een halve dag per week te besteden aan maatschappelijk verantwoorde werkzaamheden. Gelukkig (en niet toevallig) past dit maatschappelijk SAMENwerken volledig in het kader van onze “Infinite Goal”: SAMEN GROEIEN.

Bij dat samen groeien vinden wij dat vier spelers van groot belang zijn:

ONZE KLANTEN

In ons dagelijks leven houden wij ons bezig met het realiseren van digitale transformatie voor onze klanten, waardoor deze groeien. Dit kan zijn door het verhogen van efficiëntie, maar ook in het verbeteren van kwaliteit, verhogen van klanttevredenheid of het opzetten van een heel nieuwe market offering. Deze projecten doen wij altijd als partners, SAMEN lossen wij een probleem op dat speelt binnen een klant.

ONZE MEDEWERKERS

Wij vinden het belangrijk dat iedereen in ons team zich continu ontwikkelt en iedere dag weer een stukje beter wordt. Dit streven naar persoonlijke groei zit in ons DNA en komt onder andere tot uiting in onze feedback cultuur – we hebben elkaar te groeien.

ONZE MAATSCHAPPIJ

Binnen Bizzomate kijken wij verder dan onze klanten en onze eigen organisatie. Wij willen ook de maatschappij laten groeien door sociale initiatieven te ondersteunen met menskracht. Deze maatschappelijke groei komt aan bod in deze blog.

ONZE ORGANISATIE

Uiteraard is het ook belangrijk dat Bizzomate groeit. Ook hier geldt dat dit zeker niet alleen in omvang of in geld hoeft te zijn maar dat groei op een heel scala van aspecten kan plaatsvinden. Daarover in een volgende blog meer.

Maar dan nu wat meer over hoe wij denken de maatschappij te laten groeien.

Zoals ik in de inleiding schreef kan iedereen binnen onze organisatie een halve dag per week besteden aan een maatschappelijk doel. In het begin werden deze doelen centraal uitgezocht en konden de collega’s kiezen uit een beperkte set doelen.

Als oprichter van Bizzomate worstelde ik hier een beetje mee. Wij hebben autonomie namelijk hoog in het vaandel staan en dan gaan we op het gebied van maatschappelijke projecten opeens voorschrijven wat je moet doen… Dat is vreemd! Na een zeer interessant gesprek met assistent professor Lonneke Roza van de Erasmus Universiteit hebben we dan ook besloten om dit principe van centraal selecteren overboord te gooien. Ieder jaar maakt iedereen binnen onze organisatie nu een impact plan op een aantal vlakken waaronder het maatschappelijke gebied. Ieder kwartaal maak je vervolgens voor jezelf een reflectie hoe je het gedaan hebt en dat bespreek je intern.

Sinds we dat doen zijn er een heleboel mooie maatschappelijke initiatieven bijgekomen die we niet gehad hadden als we het centraal gestuurd hadden. Bij elke nieuwe collega komen er weer nieuwe interesses binnen en die zoeken bijpassende initiatieven. Daarnaast is de betrokkenheid en intrinsieke motivatie vele malen hoger als je het zelf uitgekozen en geregeld hebt. Er zijn maar twee gebieden waar we niet mee gelieerd willen worden, namelijk politieke en religieuze initiatieven.

Ik vind het ontzettend mooi om te zien hoe dit maatschappelijk SAMENwerken bij ons intrinsiek in de mensen zit. Vorige week kregen we op één dag vier verschillende hulpvragen binnen van een aantal maatschappelijke initiatieven en binnen 24 uur hadden we de teams geformeerd en de projecten ingepland om met de realisatie te starten. Wat nog mooier is om te zien is dat wij met meer energie terugkomen van deze projecten dan dat we gingen. Iets goeds doen levert zoveel energie op voor jezelf!

Echter, het levert niet alleen het individu veel op maar ook onze organisatie. Veel organisaties denken helaas in kosten en komen met de opmerking dat een halve dag per week besteden aan maatschappelijk SAMENwerken heel veel geld kost. Wij proberen echter niet in kosten te denken maar in opbrengsten. Wij zijn er dan ook volledig van overtuigd dat deze sociale werkzaamheden meer opbrengen dan ze kosten, al doen we het daar niet voor… wij doen het omdat we het fijn vinden om het te doen!

Wij hebben in de afgelopen jaren ontdekt dat de som van de volgende vier soorten opbrengsten vele malen groter is dan de kosten.

  1. Werving van nieuwe medewerkers.

Onderzoek onder onze collega’s heeft uitgewezen dat voor 60-70% van hen de doorslag om voor onze organisatie te kiezen werd gegeven door het maatschappelijk verantwoord werken. Zij konden uit meerdere banen in de IT kiezen maar dit speciale werk heeft hen ervan overtuigd om een Bizzomate te worden.

  1. Bescherming van de Bizzomate cultuur.

Wij vinden de cultuur binnen onze organisatie erg belangrijk. Ons maatschappelijk SAMENwerken zorgt ervoor dat een bepaald type mens bij ons komt werken en dat beschermt zo indirect onze cultuur, de cultuur waarmee we ons onderscheiden en succesvol zijn en blijven.

  1. Laag ziekteverzuim.

Bizzomate kent als organisatie een heel laag ziekteverzuim. Binnen de IT sector en in de leeftijdsgroep van veel van onze collega’s, komen burn-out klachten vaak voor. Binnen onze groep van collega’s hebben wij daar gelukkig geen last van. Wij zijn ervan overtuigd dat het helpt als jij iedere week weer mensen helpt die het substantieel slechter hebben dan jijzelf. Dit leidt tot een gezond stuk relativering dat er weer toe leidt dat burn-out klachten minder vaak voor komen.
We hebben dit niet specifiek onderzocht, maar een logische conclusie is dat dit ook een rol speelt in ons lage verloop.

  1. Snelle persoonlijke groei.

Door ons maatschappelijk SAMENwerken komen onze collega’s (veelal jonge mensen) in aanraking met situaties die niet altijd even gemakkelijk zijn. Hierdoor maken zij een nog veel sterkere persoonlijke groei door dan wanneer zij alleen hun dagelijkse werkzaamheden in hun projecten zouden uitvoeren. Dit zien wij dan ook duidelijk terug bij onze collega’s. Sterke persoonlijke groei, maar zeker niet alleen op de inhoudelijke zaken van het werk.

Nogmaals… voor deze mooie voordelen moet je het als organisatie niet doen (de motivatie moet intrinsiek zijn), maar denk nu niet dat het je geld kost. Het levert je veel meer op!!

Wij zijn er in ieder geval megatrots op dat we met zijn allen mee mogen helpen om de maatschappij iedere dag weer een beetje beter te laten worden. We hopen andere organisaties te inspireren om dit ook te gaan doen want samen zijn we sterk, samen kunnen we groeien!

Eerdere blogs gemist? Geen probleem, ze staan onder het kopje nieuws.

Marc Gelissen – Pater Familias Bizzomate

Volg ons op LinkedIn voor meer nieuws!

Other news

blog

Samen Groeien met Bizzomate

Lees hier onze laatste blog in een serie over het overkoepelend thema dat wij binnen Bizzomate gedefinieerd hebben: “Samen Groeien”.

blog

The issue of the flat backlog

User Story Mapping solves a few major issues relating to the traditional use of a backlog. Check them in our latest blog...

blog

A shared understanding

Curious about the link between the Mars Climate Orbiter and Bizzomate? Read on!

blog

A shared responsibility

It’s up to the project team to know how the client’s business can grow and to implement the idea to help the client.

blog

Everyone is a designer

At Bizzomate, we strive not only to build things right but to build the right things.

blog

Samen Groeien met onze Collega’s

Marc's blog series, #3: Hoe wij ervoor zorgen dat onze collega’s allemaal groeien en blijven groeien, iedere dag.

blog

SCRUM your way to the best possible solution

In software, building the thing right is easy… identifying the right thing to build isn’t!

blog

The pitfalls of waterscrumming

In software, building the thing right is easy... identifying the right thing to build isn’t!

blog

Samen Groeien met onze klanten

Wij stappen dagelijks fluitend uit ons bed, klaar om lekker een nieuwe werkdag tegemoet te treden. Hoe het komt dat we dat fluitend doen?

blog

Bizzomate’s Infinite Goal

Binnen Bizzomate zijn wij de afgelopen tijd bezig geweest om ons overkoepelend doel aan te scherpen. Lees erover in deze blog...

blog

Samen Groeien met Bizzomate

Lees hier onze laatste blog in een serie over het overkoepelend thema dat wij binnen Bizzomate gedefinieerd hebben: “Samen Groeien”.

blog

The issue of the flat backlog

User Story Mapping solves a few major issues relating to the traditional use of a backlog. Check them in our latest blog...

blog

A shared understanding

Curious about the link between the Mars Climate Orbiter and Bizzomate? Read on!

blog

A shared responsibility

It’s up to the project team to know how the client’s business can grow and to implement the idea to help the client.

blog

Everyone is a designer

At Bizzomate, we strive not only to build things right but to build the right things.

blog

Samen Groeien met onze Collega’s

Marc's blog series, #3: Hoe wij ervoor zorgen dat onze collega’s allemaal groeien en blijven groeien, iedere dag.

blog

SCRUM your way to the best possible solution

In software, building the thing right is easy… identifying the right thing to build isn’t!

blog

The pitfalls of waterscrumming

In software, building the thing right is easy... identifying the right thing to build isn’t!

blog

Samen Groeien met onze klanten

Wij stappen dagelijks fluitend uit ons bed, klaar om lekker een nieuwe werkdag tegemoet te treden. Hoe het komt dat we dat fluitend doen?

blog

Bizzomate’s Infinite Goal

Binnen Bizzomate zijn wij de afgelopen tijd bezig geweest om ons overkoepelend doel aan te scherpen. Lees erover in deze blog...